Школьный музей

Этнаграфічны музей школы №14 быў створаны яшчэ ў 1990 г. намаганнямі настаўніцы беларускай мовы і літаратуры Давыдавай Г.І. і групы ініцыятыўных вучняў. Яго першапачатковая мэта - вывучэнне гісторыі роднага краю, яго культуры, побыту, мовы. Усе экспанаты музея былі сабраны ўласнымі сіламі вучняў школы падчас шматлікіх этнаграфічных экспедыцый у Докшыцкі, Глыбоцскі, Полацкі, Верхнядзвінскі, Міерскі раены.

На сенняшні дзень у музеі прадстаўлены самыя разнастайныя накірункі этнаграфіі беларускага народа: беларускі народны касцюм, прадметы хатняга ўжытку, сельскагаспадарчыя прылады працы ( сярпы, цапы, рагулі), дэкаратыўна-прыкладное мастацтва( вышыўка, вязанне, ткацтва, пляценне з саломы і лубу, ганчарства). Апошнім часам музей папоўніла невялікая нумізматычная калекцыя. Вялікая колькасць твораў дэкаратыўна - прыкладнога мастацтва дапамагае акунуцца ў сівую даўніну, ярка ўявіць традыцыі і побыт продкаў. У 2010/2011 гг. узначальвала музей настаўнік музыкі Войтава Ірына Віктараўнай. У сапраўдны час кіраўніком музея з'яўляецца сацыяльны педагог Марозава Аляксандра Міхайлаўна.

Члены Савета музея падтрымліваюць сувязь з вучнямі школы, запрашаюць усіх жадаючых наведаць мерапрыемствы, што праводзяцца на базе музея.

Жыве гісторыя - жыве народ!

Вусная народная творчасць – важнейшая частка духоўнай культуры народа – надзвычай добра захавалася не толькі ў памяці беларусаў, але і ў актыўным бытаванні, адыграла вялікую ролю ў нацыянальнай самасвядомасці. Яна плённа ўплывае і сёння на працэсы нацыянальнага адраджэння. Фальклорны працэс заўсёды адбываецца ў межах традыцыі, абапіраецца на папярэдні вопыт, выкарыстоўвае мастацкія каштоўнасці, якія належаць усяму народу. Фальклор перадае адносіны народа да важнейшых падзей. У творчасці кожнага народа ёсць свае непаўторныя рысы, якія ўтвараюць народную спецыфіку фальклора.

Беларускі народ стварыў свой гераічны і гістарычны эпас, які хаця і не набыў адзінай жанравай формы, аднак даволі поўна адлюстроўваў многія гераічныя старанні нашага мінулага.  Менавіта паказ нацыянальнага каларыту беларускага фальклору, адраджэнне нацыянальных традыцый і сталі мэтай пры стварэнні ў Полацкім раённым аддзеле адукацыі, спорту і турызму  праекта «Ад вытокаў у будучыню». На працягу рэалізацыі праекта вучні устаноў адукацыі Полаччыны  разам з педагогамі будуць старанна вывучаць асаблівасці народных  святаў і абрадаў беларусаў. Вынікам плённай працы стане паказ перад аднакласнікамі, бацькамі і  педагогамі абрадавых дзеянняў.

21 студзеня гэты праект стартаваў  у дзяржаўнай установе адукацыі «Сярэдняя школа №14 г. Полацка» самым паэтычным са старажытных славянскіх святаў, якія захаваліся да нашага часу і адзначаюцца на Беларусі,– святам Калядкі. Уся дзея адбывалася ў школьным этнаграфічным музеі «Спадчына», які дзейнічае ўжо на працягу 25 гадоў. Удзельнікі мерапрыемства творча і, разам з тым, не адыходзячы ад нацыянальных традыцый, прадэманстравалі прысутным, што такое «калядаванне па-беларуску».

На свяце былі і калядоўшчыкі, і традыцыйнае «паміранне» казы, і цыган з цыганкаю і мядзведзем.Так прыгожа вучні  і настаўнікі спявалі беларускія калядныя песні, распавядалі калядныя вершы! Выступаючыя актыўна ўключалі ў гульні, песні, карагоды і гасцей свята.

Хтосьці з прысутных пад гукі скрыпкі ўспамінаў мінулыя гады, дзяцінства, калі так  цікава праходзілі Калядкі, а хтосьці ўпершыню ўбачыў такое свята.

А як прыветна сустракаў калядоўшчыкаў гаспадар Цярэшка са сваёй гаспадыняй Шчодрай! Якіх толькі пачастункаў на стале ў іх не было: і куцця, і бліны, і сала з кілбасой!.. А хатка як хораша была прыбрана! Гарэлі свечкі, якія надавалі таямнічасці. Падчас мерапрыемства адбылася дэгустацыя куцці і іншых беларускіх страў. Апошні карагод – і ўсе з усмешкамі на тварах і словамі падзякі разышліся па хатах.

Галоўны спецыяліст РАА Страленка І. М. выказала ўдзячнасць арганізатарам і ўдзельнікам мерапрыемства за іх дзейнасць, накіраваную на захаванне беларускіх традыцый.

Ці не багатая гісторыя нашай краіны? Так, вельмі багатая. Цудоўную культуру і традыцыі зберагло старэйшае пакаленне для нас. Дык давайце ж не забываць спадчыну нашага народа, а і надалей перадаваць яе нашым дзецям і унукам!

Ганна Алексiна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры сярэдняй школы №14 г.Полацка.

Презентация музея

Цели музея:

• воспитание у учащихся активной жизненной позиции, бережного отношения к истории и культуре Полоцкого края и страны;
  • приобщение учащихся к историческому и духовному наследию Белорусской земли;
  • совершенствование образовательного процесса, расширение возможностей процесса социализации учащихся.

Задачи:

• расширение кругозора учащихся;
  • овладение учащимися практическими навыками поисковой, собирательской, исследовательской деятельности;
  • развитие творчества и самостоятельности ребят путём развития детского самоуправлении;.
  • формирование фонда этнографического музея и обеспечение его сохранности.

Общее количество музейных предметов насчитывает  более 145. На основе этих предметов посетителей знакомят с богатой и интересной историей Полоцкого края, от 19 века,  до наших дней.

Экспозицией нашего музея представлены:

Тематические мероприятия:

• В музее проводятся тематические экскурсии, уроки по духовно-нравственному и патриотическому воспитанию;
  • Мероприятия шестого развивающего дня;
  • Мероприятия по пропаганде традиций белорусского народа;
  • Предметные занятия.

Презентация.ppt